O nas Galeria Kontakt Zabiegi Cennik Browko MEN Zapisy Online

Depilacja laserem diodowym

SPIS TREŚCI

LASER DIODOWY – DEPILACJA
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU DEPILACJI LASEROWEJ
PIELĘGNACJA PO ZABIEGU DEPILACJI LASEREM
WSKAZANIA DO WYKONANIA ZABIEGU LASEROWEGO
OBJAWY NIEPOŻĄDANE
PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU Z UŻYCIEM LASEREM SAPPHIRE
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS ZABIEGU DEPILACJI LASEREM
PRZED I PO DEPILACJI
LASER DIODOWY – DEPILACJA

Laser Light Sapphire to najnowocześniejsze i najskuteczniejsze urządzenie na rynku do epilacji laserowej.

Laser działa, opierając się na zjawisku selektywnej fototermolizy. Polega ono na zamianie światła emitowanego przez laser w ciepło absorbowane przez chromofory w skórze, np. melaninę- barwnik zawarty we włosie lub pigment obecny w zmianie pigmentacyjnej, co powoduje reakcję termiczną. Zachodzi wówczas koagulacja struktur mieszka włosowego, przy jednoczesnym oszczędzeniu tkanek otaczających. (Energia świetlna zmienia się wtedy w cieplną a melanina jest termicznie niszczona bez uszkodzenia otaczającej włos skóry.)

Laser diodowy emituje łagodną wiązkę promieni, pochłanianą przez melaninę (barwnik włosa) co niszczy jego cebulki. Należy pamiętać że laser niszczy włosy będące w fazie aktywnego wzrostu, natomiast pozostałe  znajdują się w fazie inwolucji bądź spoczynku. Dlatego też zabieg powinien zostać powtórzony min. 6-8  razy w czasie 4-6 tygodni, co pozwoli nam usunąć do 90% niechcianego owłosienia. Pozostałe włoski będą cieńsze, i znacznie jaśniejsze dzięki czemu będą praktycznie niewidoczne.

Laser diodowy usuwa niechciane owłosienie bezinwazyjnie, nie uszkadzając skóry. To najmocniejsze tego typu urządzenie na rynku. Użycie lasera diodowego do depilacja usuwa zbędne owłosienie na stałe, dzięki czemu unikamy nieprzyjemnych skutków takich zabiegów jak depilacja mechaniczna, woskiem czy elektroliza – ryzykując wrastaniem włosów czy powstania nieestetycznych przebarwień,
Zabiegi wykonywane tym urządzeniem są szybkie i dzięki zastosowaniu unikalnego systemu chłodzenia – prawie bezbolesne. Uczucie oddziaływania lasera może być czasem nieprzyjemne, może być odczuwane średnie lub ostre kłucie lub uderzenia gorąca.

Pierwsze efekt trwałego usunięcia cebulek włosowych widoczne są już po pierwszym zabiegu.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU DEPILACJI LASEROWEJ

Dzień przed zabiegiem:

 • przed zabiegiem należy zapoznać się z PRZECIWWSKAZANIAMI czy nie ma wykluczeń do wykonania zabiegu depilacji laserowej, ewentualnie zgłosić się na konsultację połączoną z próbą laserową.
 • bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy maszynką jednorazową w miejscu depilacji.(Max 1 dobę przed zabiegiem)
 • skóra nie może być sucha, podrażniona .  Przed zabiegiem wypij 2 litry wody mineralnej.
 • bezpośrednio przed zabiegiem skóra musi być czysta, niczym nie posmarowana. Na zabieg należy przyjść bez wcześniejszego  użycia balsamów nawilżających, antyperspirantów itp.

Tydzień przed zabiegiem:

 • w miejscu zabiegu, nie stosujemy peelingów i innych preparatów złuszczających naskórek oraz kremów depilujących
 • w przypadku skóry suchej, podrażnionej, zalecane jest stosowanie preparatów nawilżających do dnia poprzedzającego zabieg

Ponad tydzień przed zabiegiem:

 • 6 miesięcy przed zabiegiem należy zakończyć kurację doustną retinoidami (np. Izotek, Roaccutane)
 • 1 miesiąc przed zabiegiem nie należy wyrywać włosów (wosk, depilator, pęseta)
 • na około 3 tygodnie przed każdym zabiegiem nie stosujemy kremów, maści z zawartością retinoidów np. Izotrexin, Differin. Retin A, wit. C. oraz kwasów owocowych, w miejscu zabiegu
 • 2-3 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek, herbatka typu figura
 • 2 tygodnie - tyle wynosi minimalna przerwa po opalaniu się na słońcu bądź w solarium
 • w przypadku uzyskania opalenizny w wyniku stosowania samoopalaczy, solarium itp. depilacja jest możliwa po  2-4 tyg.

Na 40 min przed zabiegiem można zastosować kremem EMLA znieczulający miejscowo. Jeśli operator zdecyduje o zastosowaniu  znieczulenia w celu zredukowania dyskomfortu, zostaną ze mną przedyskutowane wszystkie opcje i ryzyka z tym związane. Przed pierwszym zabiegiem zalecamy pozostawienie małej powierzchni (maks. 1cm2) z nieogolonym włosem w celu określenia barwy włosa.

PIELĘGNACJA PO ZABIEGU DEPILACJI LASEREM

Do tygodnia po zabiegu:

 • naturalnym objawem po zabiegu jest możliwe wystąpienie zaczerwienienia, czasowy obrzęk depilowanego obszaru, który  ustępuje po kilku godzinach, do 2-3 dni
 • w dniu zabiegu należy unikać gorących kąpieli
 • po zabiegu na twarz nie wolno stosować  w tym dniu podkładów , może to przyczyniać się do powstawania podrażnień.
 • bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej nóg oraz okolic bikini należy założyć lekkie, zwiewne ubranie. Nie należy   ubierać obcisłych lub nieprzepuszczających powietrza spodni.
 • do 3-4 dni po zabiegu należy zrezygnować z basenu, sauny, jacuzzi
 • do 4 dni po zabiegu nie podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu. Po depilacji pach można stosować antyperspirant tylko bezalkoholowy.  Myć skórę żelem bezmydłowym lub tonikiem albo mleczkiem bezalkoholowym, wodą.
 • nie stosować dezodorantów i antyperspirantów (jeśli depilacja dotyczyła pach)
 • stosować zasypkę lub krem Alantan Plus albo Bepanthen czy Dermopanthen

Ponad tydzień po zabiegu:

 • przez około 2 tygodnie po zabiegu nie stosujemy peelingu ani zabiegów- preparatów złuszczających w miejscu zabiegu
 • po kąpieli delikatnie skórę osuszać, nie trzeć, niestosować peelingów, nie drażnić  skóry w inny sposób
 • Do 2 tygodni po zabiegu obowiązuje zakaz opalania, w tym okresie należy stosować kremy nawilżające oraz  z filtrami anty-UVA i B z filtrem 50.

WSKAZANIA DO WYKONANIA ZABIEGU LASEROWEGO

Głównym wskazaniem do wykonania depilacji laserowej są schorzenia, takie jak hirsutyzm, czyli nadmierny porost włosów o charakterze typu męskiego, stwierdzany u dzieci lub kobiet, wywołany androgenami. Innym schorzeniem jest hypertrychoza, czyli nadmierne owłosienie, do którego dochodzi w wyniku przekształcenia jasnych włosów mieszkowych w grube, ciemne włosy terminalne. Kolejnym wskazaniem do depilacji laserowej jest zapalenie mieszków włosowych oraz tzw. wrastanie się mieszków włosowych. Jednak większość osób decyduje się na zabieg ze względów estetycznych, bądź kosmetycznych.

EFEKTY PO ZABIEGU DEPILACJI LASREM UZALEŻNIONE SĄ

 • od przygotowania przez klienta obszaru zabiegowego wg. zaleceń przygotowania do zabiegu depilacji laserem.
 • od koloru włosa i opalenizny skóry,  efekty zabiegu nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta.
 • od systematycznego wykonywania zabiegu przez klienta tj. nie rzadziej niż co 4-6 tygodni od poprzedniego  zabiegu.

OBJAWY NIEPOŻĄDANE

W rzadkich przypadkach na obszarze poddanym zabiegowi mogą wystąpić stany zapalne wywołane efektem termicznym tj. niewielkie poparzenie przypominające oparzenie słoneczne oraz strupki, przebarwienia, które  może być  czasowo zaczerwienione i opuchnięte  i może być odczuwalny lekki ból  i utrzymywać się od kilku godzin do 3–4 dni lub dłużej. Jest to naturalnym objawem po zabiegu depilacji.

Poważne komplikacje są rzadkie, ale możliwe  mogą  wystąpić w przypadku reakcji alergicznej na leki lub materiały zakazane do stosowania przed zabiegiem np. min. samopalacze, bronzery , kwasy, wit A, preparaty światłouczulające. Należy bezwzględnie  przed zabiegiem poinformować osobę wykonującą  zabieg o ewentualnym wystąpieniu którychś z przeciwwskazań do zabiegu. Ponieważ w przypadku ukrycia któregoś z przeciwwskazań do zabiegu mogą wystąpić objawy nie porządane min. blizny, zakrzepy krwi, utrata skóry, krwiaki podskórne oraz reakcje alergiczne na leki lub materiały stosowane podczas zabiegu.
Wystawienie na słońce, opalanie w solarium lub lampy opalające, a także stosowanie samoopalaczy oraz nieprzestrzeganie zaleceń pozabiegowych, które zostały mi przedstawione, może zwiększyć szansę wystąpienia powikłań. Rozumiem, że muszę unikać słońca, solarium oraz balsamów samoopalających, a także stosować kosmetyki z wysokim filtrem, tzw. blokery (zalecane SPF 50) po zabiegu.
Zmiana kolorytu skóry, w tym hipopigmentacja (rozjaśnienie skóry) lub hiperpigmentacja (ciemnienie skóry) trwająca od jednego do sześciu (1–6) miesięcy lub dłużej, może utrzymać się na stałe. Piegi i inne przebarwienia mogą czasowo lub trwale zniknąć w obszarach poddawanych zabiegowi.

W przypadku podrażnienia skóry powinienem/powinnam natychmiast zadzwonić do osoby wykonującej zabieg w razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie efektów ubocznych lub komplikacji po zabiegu. By mogła doradzić  w przypadku ewentualnego podrażnienia skóry pielęgnację, która pomoże złagodzić niepożądane efekty  np. zastosowanie zasypki, kremu lub maśći  Alantan albo Bepanthen czy maśći z srebrem,solcoseryl czy schłodzenia  skóry po zabiegu np. za pomocą zimnych kompresów z lodu lub żelów powierzchniowych, które mogą  zredukować opuchliznę i dyskomfort. Bądź w razie konieczności  zalecić kontakt z lekarzem.

W przypadku  FOTOODMŁADZANIA -  Istnieje ryzyko przypadkowego usunięcia owłosienia podczas zabiegu fotoodmładzania usuwania zmiany pigmentacyjnej lub zmiany naczyniowej w obszarach owłosionych. Istnieje również ryzyko, że odrost włosa może być zmieniony, np. włosy mogą odrosnąć w liczbie znacznie mniejszej lub znacznie większej niż przed zabiegiem.

Istnieje ryzyko nadmiernego wzrostu owłosienia, zwłaszcza w przypadku osób pochodzących z Bliskiego Wschodu lub krajów śródziemnomorskich, a także u osób nie posiadających wyraźnej linii włosów. Takie osoby są narażone na wyższe ryzyko stymulacji wzrostu włosów i powinny być o tym uprzedzone przed zabiegiem.

Rozumiem i akceptuję fakt, że istnieje szansa dodatkowych efektów ubocznych.

PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU Z UŻYCIEM LASEREM SAPPHIRE

PRZECIWWSKAZANIA TAK    NIE   
Świeża opalenizna (1-2 tygodniowa)         
Stosowanie samoopalaczy, brązerów ( 4 tyd. przed zabiegiem odstawić)        
Bielactwo        
Łuszczyc, rybia łuska ( w fazie aktywnej choroby)          
Aktywne choroby skóry (np. liszaj płaski, bakteryjne, grzybicze,wirusowe, opryszczka) Wykonanie zabiegu możliwe po wyleczeniu infekcji.    
Leki – Zioła światło uczulające (retinoidy, tetracykliny, dziurawiec, nagietek, betakaroten, herbata Figura, niektóre preparaty odchudzające).  Przestać używać na 3-4 tygodni przed zabiegiem.    
Peelingi ( odstawić na 1-2 tyg . przed zabiegiem)    
Depilacja woskiem, pęsetą, mechaniczna depilatorem, maszynką elektryczną. Do 4 tygodni przed zabiegiem    
Bardzo sucha i bardzo wrażliwa skóra    
Skłonność do powstawania bliznowców (keloidów), blizn hipertroficznych    
Stosowanie sterydów (krem lub tabletki)    
Padaczka    
Rozrusznik serca    
Choroba nowotworowa    
Zakażenia wirusowe: HIV, WZW    
Ciąża    
Karmienie piersią    
Zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi    
Choroby hormonalne oraz endokrynologiczne takie jak np: zespół policystycznego jajnika lub cukrzyca    
Skłonność do przebarwień    
Terapia doustna retinoidami (min. Izotek,Curacne,Accutan,Roaccutane ,Isotrexin, Differin,Zorac,Retin A, Neo Tigason  i inne - należy przestać używać na 6 miesięcy przed zabiegiem )    
Stosowanie Vit. C i kwasów owocowymi (AHA) w miejscu depilowanej powierzchni - wymaga 4 tygodni przerwy przed zabiegiem.    
Czynne choroby autoimmunologiczne (np. toczeń układowy, twardzina)    
Zaburzenia krzepnięcia krwi     
Żylaki     
Nadmierne oczekiwania wobec efektów zabiegu.        

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS ZABIEGU DEPILACJI LASEREM

Zabieg depilacji laserowej może być wykonywany przez  przeszkolone osoby / kosmetyczki. Podczas zabiegu, zarówno pacjent, jak i osoba wykonująca zabieg obowiązkowo powinny mieć okulary ochronne! Jest to niezwykle ważne dla ochrony oczu przed szkodliwym światłem lasera.
Obszar poddany zabiegowi powinien zostać pokryty preparatem zabezpieczającym  przeznaczonym do wykonania zabiegu, żel do depilacji laserowej, żel do usg, fal radiowych bądź ultradźwięków.Znaczenie cyklu wzrostu włosa dla efektów depilacji laserowejDlaczego pojedynczy zabieg depilacji laserowej nie wystarczy, by całkowicie pozbyć się owłosienia?


Istotną rolę odgrywa tutaj cykliczne wzrastanie włosa. Na cały ten proces składają się trzy odmienne fazy: anagen, katagen, telogen. Najskuteczniejsze efekty daje zabieg przeprowadzony w fazie anagenu.
Efektywność zabiegu jest warunkowana tym, czy zostanie on przeprowadzony gdy włos znajduje się w odpowiedniej fazie cyklu, czyli w anagenie. Na włosy znajdujące się w którejkolwiek z pozostałych dwóch faz laser nie zadziała. Z tego powodu zabiegi depilacji laserowej należy powtarzać kilkakrotnie (średnio od 3 do 7 razy) w odstępach około 6-7 tygodni. Czas, jaki dzieli pacjenta od kolejnego zabiegu jest przeznaczony na przejście włosa w fazę anagenu, czyli wzrostu. W związku z tym całkowite usunięcie włosów po pierwszym zabiegu nie jest możliwe.

Cykl włosowy obejmuje następujące fazy:

Anagen (faza wzrostu włosa)- Jest to pierwsza faza, podczas której depilacja laserowa będzie najbardziej efektywna , przebiegała prawidłowo i pozwoli osiągnąć oczekiwane rezultaty. Cebulka jest otwarta, a włos osiąga całkowitą długość.

Katagen (faza inwolucji, zwana przejściową) – Włos uwalniany jest z brodawki, następnie przesuwa się ku górze. Zatrzymane są wszystkie procesy rozrodcze zachodzące we włosach.. Charakteryzuje się obkurczeniem cebulki i brodawki włosowej, a następnie zanikiem mieszka włosowego.

Telogen (faza spoczynku)- Włos martwieje i następnie wypada. W tej fazie raczej nie przeprowadza się depilacji laserowej, ponieważ jest ona mało skuteczna. Następuje wówczas przemieszczenie pozbawionego w pigment włosa w kierunku powierzchni skóry. Po wypadnięciu włosa cały cykl zaczyna się od nowa.

Egzogen – faza uwalniania włosa


           
Depilacja a epilacja

W gabinetach kosmetycznych można spotkać się z dwoma pojęciami, które są często mylone depilacja i epilacja. Pierwsza z nich polega na tymczasowym usunięciu zbędnego owłosienia za pomocą metod mechanicznych bądź chemicznych. Natomiast druga- epilacja uznawana jest za trwałe usunięcie owłosienia za pomocą specjalistycznych urządzeń, takich jak laser lub IPL. Zgodnie z definicją FDA trwała redukcja włosów oznacza „długoterminową ustabilizowaną redukcje włosów wzrastających po zastosowaniu leczenia”. Nie należy zatem spodziewać się likwidacji owłosienia na stałę. Usunięte laserowo włosy mogą zacząć odrastać po upływie 2-3 lat, a czasem nawet roku. Jednak nowo powstałe owłosienie jest znacznie delikatniejsze, cieńsze i rzadsze, ponieważ niektóre mieszki włosowe uległy trwałemu zniszczeniu. Trwałość zabiegu zależy od wykorzystania możliwie maksymalnej energii lasera. Parametry te są jednak bardzo trudne do ustalenia ze względu na czynniki osobnicze, takie jak typ skóry (rodzaj cery), zawartość barwnika we włosie, ich grubość, faza wzrostu, w jakiej znajduje się włos oraz szereg innych czynników. Mając na uwadze skuteczność zabiegu należy przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta.

Należy pamiętać, że do trzech tygodni po zabiegu włosy będą samoczynnie wychodzić. Można wówczas użyć specjalnej myjki lub gąbki ścierającej, co przyspieszy cały proces.

Podstawowe różnice między laserem, a urządzeniem IPL (Intense Pulsed Light)

Urządzenie IPL nie jest laserem i nie należy mylić tych dwóch nazw!

Laser generuje jedną, konkretną, selektywną długość fali. Pomimo, iż zasada działania obydwu urządzeń jest taka sama (oba generują światło), istnieją istotne różnice między długością generowanych fal świetlnych, a co się z tym wiąże także z selektywnością oddziaływania na części składowe komórek w skórze właściwej. 

Pacjenci, bądź klienci salonów kosmetycznych często są nieświadomi tych różnic.

Światło w urządzeniu IPL generowane jest przez lampę ksenonową, a następnie przechodzi przez układ filtrów. Brak tutaj jednej, konkretnej długości fali, emitowany jest ich zakres od 420 do 1200 nm. Przez brak selektywności w wyborze długości fali istnieje niebezpieczeństwo pokrycia się emitowanych długości fal z zakresem absorpcji światła przez hemoglobinę, tj. 400- 500 nm. Nie są one tak skuteczne w depilacji, jak lasery. Stosuję się je natomiast z powodzeniem w zabiegach fotoodmładzania.

Jednak w porównaniu z zabiegami IPL depilacje laserowe są bardziej długotrwałe i bezpieczniejsze, ze względu na selektywny wybór długości fali oraz możliwość precyzyjnego dobrania pozostałych parametrów w zależności od fototypu skóry pacjenta.

Fale świetlne lasera mają tę samą długość fali i niewielką rozbieżność w związku z tym działają w sposób celowany na włos, a konkretnie na jego barwnik, nie szkodzą tkankom dookoła. Skuteczność epilacji (depilacji laserowej) laserem sięga 95%. To znaczy, że może odrosnąć 5 % włosków, które są jasne, cienkie i nie mają ciemnego barwnika - melaniny.

IPL (Intense Pulsed Light czyli Intensywnie Pulsujące Światło) lub VPL nie są laserami, choć często są nimi błędnie nazywane. W rzeczywistości pacjent poddawany jest zabiegowi naświetlaniu lampą xenonową zawartą w tych urządzeniach. Wadą urządzeń IPL jest to, że wysyłają one wiele długości fal i przez to rozgrzewają przy okazji tkanki okoliczne. Wiązka światła pochłaniana jest nie tylko przez melaninę, ale również przez otoczenie. IPL nie działa wybiórczo na włos.