Laser Light Sapphire to najnowocześniejsze i najskuteczniejsze urządzenie na rynku do depilacji laserowej
Laserowa depilacja to w ostatnich latach jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów salonach kosmetycznych. Depilacja laserowa pozwala na stałe pozbyć się niechcianych włosków z całego ciała. W naszym salonie pracujemy na jednym z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia, jakim jest laser diodowy Light Sapphire.
Jeśli jeszcze się zastanawiasz nad depilacją laserową, zapraszamy na konsultacje i zabieg testowy. Dzięki temu sprawdzisz, jak wygląda cały proces zabiegu i jakie będą Twoje odczucia.
Laser diodowy emituje łagodną wiązkę promieni, pochłanianą przez melaninę (barwnik włosa) co niszczy jego cebulki. Należy pamiętać że laser niszczy włosy będące w fazie aktywnego wzrostu, natomiast pozostałe znajdują się w fazie inwolucji bądź spoczynku. Dlatego też zabieg powinien zostać powtórzony min. 6-8 razy w czasie 4-6 tygodni, co pozwoli nam usunąć do 90% niechcianego owłosienia. Pozostałe włoski będą cieńsze, i znacznie jaśniejsze dzięki czemu będą praktycznie niewidoczne.
Laser diodowy usuwa niechciane owłosienie bezinwazyjnie, nie uszkadzając skóry. To najmocniejsze tego typu urządzenie na rynku. Użycie lasera diodowego do depilacja usuwa zbędne owłosienie na stałe, dzięki czemu unikamy nieprzyjemnych skutków takich zabiegów jak depilacja mechaniczna, woskiem czy elektroliza – ryzykując wrastaniem włosów czy powstania nieestetycznych przebarwień.
Zabiegi wykonywane tym urządzeniem są szybkie i dzięki zastosowaniu unikalnego systemu chłodzenia – prawie bezbolesne. Uczucie oddziaływania lasera może być czasem nieprzyjemne, może być odczuwane średnie lub ostre kłucie lub uderzenia gorąca.
Pierwsze efekt trwałego usunięcia cebulek włosowych widoczne są JUŻ PO PIERWSZYM ZABIEGU
Wskazania do wykonania depilacji laserowej
Głównym wskazaniem do wykonania depilacji laserowej są schorzenia, takie jak hirsutyzm, czyli nadmierny porost włosów o charakterze typu męskiego, stwierdzany u dzieci lub kobiet, wywołany androgenami. Innym schorzeniem jest hypertrychoza, czyli nadmierne owłosienie, do którego dochodzi w wyniku przekształcenia jasnych włosów mieszkowych w grube, ciemne włosy terminalne. Kolejnym wskazaniem do depilacji laserowej jest zapalenie mieszków włosowych oraz tzw. wrastanie się mieszków włosowych. Jednak większość osób decyduje się na zabieg ze względów estetycznych, bądź kosmetycznych.
Od czego zależy efekt uzyskany po depilacji laserowej?
- od przygotowania obszaru zabiegowego wg. podanych zaleceń.
- od koloru włosa i opalenizny skóry, efekty zabiegu nie są identyczne w przypadku każdego pacjenta.
- od systematycznego wykonywania zabiegu przez klienta tj. nie rzadziej niż co 4-6 tygodni od poprzedniego zabiegu.
Dlaczego pojedynczy zabieg depilacji laserowej nie wystarczy, by całkowicie pozbyć się owłosienia?
Istotną rolę odgrywa tutaj cykliczne wzrastanie włosa. Na cały ten proces składają się trzy odmienne fazy: anagen, katagen, telogen. Najskuteczniejsze efekty daje zabieg przeprowadzony w fazie anagenu.
Efektywność zabiegu jest uwarunkowana tym, czy zostanie on przeprowadzony gdy włos znajduje się w odpowiedniej fazie cyklu, czyli w anagenie. Na włosy znajdujące się w którejkolwiek z pozostałych dwóch faz laser nie zadziała. Z tego powodu zabiegi depilacji laserowej należy powtarzać kilkakrotnie (średnio od 3 do 7 razy) w odstępach około 6-7 tygodni. Czas, jaki dzieli pacjenta od kolejnego zabiegu jest przeznaczony na przejście włosa w fazę anagenu, czyli wzrostu. W związku z tym całkowite usunięcie włosów po pierwszym zabiegu nie jest możliwe.
PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU DEPILACJI LASEROWEJ
Dzień przed zabiegiem:
- przed zabiegiem należy zapoznać się z PRZECIWWSKAZANIAMI czy nie ma wykluczeń do wykonania zabiegu depilacji laserowej, ewentualnie zgłosić się na konsultację połączoną z próbą laserową;
- bezpośrednio przed zabiegiem należy zgolić włosy maszynką jednorazową w miejscu depilacji.(Max 1 dobę przed zabiegiem);
- skóra nie może być sucha, podrażniona. Przed zabiegiem wypij 2 litry wody mineralnej;
- bezpośrednio przed zabiegiem skóra musi być czysta, niczym nieposmarowana. Na zabieg należy przyjść bez wcześniejszego użycia balsamów nawilżających, antyperspirantów itp.
Tydzień przed zabiegiem:
- w miejscu zabiegu nie stosujemy peelingów i innych preparatów złuszczających naskórek oraz kremów depilujących,
- w przypadku skóry suchej, podrażnionej, zalecane jest stosowanie preparatów nawilżających do dnia poprzedzającego zabieg.
Ponad tydzień przed zabiegiem:
- 6 miesięcy przed zabiegiem należy zakończyć kurację doustną retinoidami (np. Izotek, Roaccutane);
- 1 miesiąc przed zabiegiem nie należy wyrywać włosów (wosk, depilator, pęseta);
- na około 3 tygodnie przed każdym zabiegiem nie stosujemy kremów, maści z zawartością retinoidów np. Izotrexin, Differin. Retin A, wit. C. oraz kwasów owocowych, w miejscu zabiegu;
- 2-3 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki światło uwrażliwiające (fototoksyczne, fotoalergiczne) i zioła o takim działaniu np. dziurawiec, nagietek, herbatka typu figura;
- 2 tygodnie – tyle wynosi minimalna przerwa po opalaniu się na słońcu bądź w solarium;
- w przypadku uzyskania opalenizny w wyniku stosowania samoopalaczy, solarium itp. depilacja jest możliwa po 2-4 tyg.
Na 40 min przed zabiegiem można zastosować kremem EMLA znieczulający miejscowo. Jeśli operator zdecyduje o zastosowaniu znieczulenia w celu zredukowania dyskomfortu, zostaną ze mną przedyskutowane wszystkie opcje i ryzyka z tym związane. Przed pierwszym zabiegiem zalecamy pozostawienie małej powierzchni (maks. 1cm2) z nieogolonym włosem w celu określenia barwy włosa.
PIELĘGNACJA PO ZABIEGU DEPILACJI LASEREM
Do tygodnia po zabiegu:
- naturalnym objawem po zabiegu jest możliwe wystąpienie zaczerwienienia, czasowy obrzęk depilowanego obszaru, który ustępuje po kilku godzinach, do 2-3 dni
- w dniu zabiegu należy unikać gorących kąpieli
- po zabiegu na twarz nie wolno stosować w tym dniu podkładów , może to przyczyniać się do powstawania podrażnień.
- bezpośrednio po zabiegu depilacji laserowej nóg oraz okolic bikini należy założyć lekkie, zwiewne ubranie. Nie należy ubierać obcisłych lub nieprzepuszczających powietrza spodni.
- do 3-4 dni po zabiegu należy zrezygnować z basenu, sauny, jacuzzi
- do 4 dni po zabiegu nie podrażniać skóry preparatami z zawartością alkoholu, spirytusu. Po depilacji pach można stosować antyperspirant tylko bezalkoholowy. Myć skórę żelem bezmydłowym lub tonikiem albo mleczkiem bezalkoholowym, wodą.
- nie stosować dezodorantów i antyperspirantów (jeśli depilacja dotyczyła pach)
- stosować zasypkę lub krem Alantan Plus albo Bepanthen czy Dermopanthen
Ponad tydzień po zabiegu:
- przez około 2 tygodnie po zabiegu nie stosujemy peelingu ani zabiegów- preparatów złuszczających w miejscu zabiegu
- po kąpieli delikatnie skórę osuszać, nie trzeć, nie stosować peelingów, nie drażnić skóry w inny sposób
- Do 2 tygodni po zabiegu obowiązuje zakaz opalania, w tym okresie należy stosować kremy nawilżające oraz z filtrami anty-UVA i B z filtrem 50.
OBJAWY NIEPOŻĄDANE
W rzadkich przypadkach na obszarze poddanym zabiegowi mogą wystąpić stany zapalne wywołane efektem termicznym tj. niewielkie poparzenie przypominające oparzenie słoneczne oraz strupki, przebarwienia, które może być czasowo zaczerwienione i opuchnięte i może być odczuwalny lekki ból i utrzymywać się od kilku godzin do 3–4 dni lub dłużej. Jest to naturalnym objawem po zabiegu depilacji.
Poważne komplikacje są rzadkie, ale możliwe mogą wystąpić w przypadku reakcji alergicznej na leki lub materiały zakazane do stosowania przed zabiegiem np. m.in. samoopalacze, bronzery , kwasy, wit A, preparaty światłouczulające. Należy bezwzględnie przed zabiegiem poinformować osobę wykonującą zabieg o ewentualnym wystąpieniu którychś z przeciwwskazań do zabiegu. Ponieważ w przypadku ukrycia któregoś z przeciwwskazań do zabiegu mogą wystąpić objawy niepożądane m.in. blizny, zakrzepy krwi, utrata skóry, krwiaki podskórne oraz reakcje alergiczne na leki lub materiały stosowane podczas zabiegu.
Wystawienie na słońce, opalanie w solarium lub lampy opalające, a także stosowanie samoopalaczy oraz nieprzestrzeganie zaleceń po zabiegowych, które zostały mi przedstawione, może zwiększyć szansę wystąpienia powikłań. Rozumiem, że muszę unikać słońca, solarium oraz balsamów samoopalających, a także stosować kosmetyki z wysokim filtrem, tzw. blokery (zalecane SPF 50) po zabiegu.
Zmiana kolorytu skóry, w tym hipopigmentacja (rozjaśnienie skóry) lub hiperpigmentacja (ciemnienie skóry) trwająca od jednego do sześciu (1–6) miesięcy lub dłużej, może utrzymać się na stałe. Piegi i inne przebarwienia mogą czasowo lub trwale zniknąć w obszarach poddawanych zabiegowi.
W przypadku podrażnienia skóry powinienem/powinnam natychmiast zadzwonić do osoby wykonującej zabieg w razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie efektów ubocznych lub komplikacji po zabiegu. By mogła doradzić w przypadku ewentualnego podrażnienia skóry pielęgnację, która pomoże złagodzić niepożądane efekty np. zastosowanie zasypki, kremu lub maści Alantan albo Bepanthen czy maśći z srebrem, solcoseryl czy schłodzenia skóry po zabiegu np. za pomocą zimnych kompresów z lodu lub żelów powierzchniowych, które mogą zredukować opuchliznę i dyskomfort. Bądź w razie konieczności zalecić kontakt z lekarzem.
W przypadku FOTOODMŁADZANIA – Istnieje ryzyko przypadkowego usunięcia owłosienia podczas zabiegu fotoodmładzania usuwania zmiany pigmentacyjnej lub zmiany naczyniowej w obszarach owłosionych. Istnieje również ryzyko, że odrost włosa może być zmieniony, np. włosy mogą odrosnąć w liczbie znacznie mniejszej lub znacznie większej niż przed zabiegiem.
Istnieje ryzyko nadmiernego wzrostu owłosienia, zwłaszcza w przypadku osób pochodzących z Bliskiego Wschodu lub krajów śródziemnomorskich, a także u osób nieposiadających wyraźnej linii włosów. Takie osoby są narażone na wyższe ryzyko stymulacji wzrostu włosów i powinny być o tym uprzedzone przed zabiegiem.
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS ZABIEGU DEPILACJI LASEREM
Zabieg depilacji laserowej może być wykonywany przez przeszkolone osoby / kosmetyczki. Podczas zabiegu, zarówno pacjent, jak i osoba wykonująca zabieg obowiązkowo powinny mieć okulary ochronne! Jest to niezwykle ważne dla ochrony oczu przed szkodliwym światłem lasera.
Obszar poddany zabiegowi powinien zostać pokryty preparatem zabezpieczającym przeznaczonym do wykonania zabiegu, żel do depilacji laserowej, żel do usg, fal radiowych bądź ultradźwięków.